Obserwuj nas:

Stomatologia dziecięca

Dentysta dziecięcy Kraków

Kiedy zaplanować pierwszą wizytę z dzieckiem u dentysty?

Pierwszy i drugi rok życia dziecka to świetna okazja na oswojenie malucha z gabinetem i lekarzem, a także dobry moment na udzielenie rodzicom praktycznych porad i wskazówek dotyczących właściwej pielęgnacji zębów i dziąseł.

Stomatologia dziecięca - wizyta krok po kroku

Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się tuż po pojawieniu się pierwszych mlecznych zębów, zazwyczaj pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia dziecka. Wizyta adaptacyjna to spotkanie, które ma na celu zapoznanie najmłodszych pacjentów z personelem naszego centrum oraz znajdującymi się w nim urządzeniami i narzędziami. W trakcie wizyty dzieci uczą się podstaw higieny jamy ustnej i oswajają się z nowym dla nich miejscem. W trakcie takiej wizyty nie wykonujemy żadnych zabiegów. 

 

Jeśli wymagane jest leczenie u dziecka, stosujemy nowoczesną technologię umożliwiającą całkowitą eliminację bólu. Stosowane są specjalne leki oraz znieczulenie komputerowe. U najmłodszych, którzy bardzo boją się stomatologa i niechętnie współpracują z lekarzem, istnieje możliwość zastosowania sedacji wziewnej, czyli metody uspokajania przy użyciu małej dawki tzw. gazu rozweselającego. 

Dr n. med. Joanna Słowik

Dr Słowik jest wykładowcą z zakresu leczenia endodontycznego zębów stałych i mlecznych. W DENTestetica oddaje się pracy z najmłodszymi pacjentami z zaangażowaniem i troską.

Leczenie zębów w narkozie u dzieci

W idealnym świecie wszystkie dzieci miałyby zdrowe zęby i nie bałyby się wizyt u dentysty. Niestety, próchnica może dotykać najmłodszych pacjentów, powodując ból i lęk. W DENTestetica oferujemy kompleksowe leczenie zębów, nawet pod narkozą, które zapewnia bezpieczeństwo, komfort i skuteczność, eliminując nieprzyjemne doświadczenia związane z leczeniem stomatologicznym.

Leczenie zębów pod narkozą u dzieci ma wiele plusów, które przyczyniają się do skutecznego i komfortowego przebiegu zabiegu, są to między innymi:

Kompleksowe leczenie

Dzieci często wymagają wielu zabiegów stomatologicznych, takich jak wypełnianie czy usunięcie zębów. Leczenie pod narkozą umożliwia przeprowadzenie wszystkich potrzebnych procedur na jednej wizycie, co ogranicza konieczność wielokrotnych spotkań i zmniejsza stres zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

Bezpieczeństwo i komfort

Narkoza pozwala na całkowite unieruchomienie dziecka, minimalizując ból i dyskomfort związane z zabiegiem stomatologicznym. Dziecko jest usypiane w bezpieczny sposób, a zabieg przeprowadzany jest pod czujnym nadzorem doświadczonego personelu medycznego, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo i komfort.

Skuteczność

Dzieci, zwłaszcza te młodsze, mogą być niespokojne, bojaźliwe lub niezdolne do współpracy podczas leczenia stomatologicznego. Zastosowanie narkozy pozwala na pełną kontrolę nad pacjentem, co ułatwia wykonanie precyzyjnych i skutecznych procedur. Lekarz ma pełną swobodę w przeprowadzaniu leczenia, a dziecko nie odczuwa bólu czy niekomfortowych doznań.

Zniwelowanie traumy i lęku

Wizyty u stomatologa mogą być traumatycznym doświadczeniem dla dzieci, co może prowadzić do lęku przed leczeniem zębów w przyszłości. Leczenie pod narkozą pozwala na zniwelowanie traumy, ponieważ dziecko jest nieświadome przebiegu zabiegu i nie pamięta nieprzyjemnych doświadczeń.

Wiemy jak dużym stresem dla dzieci i ich rodziców może być wizyta u stomatologa. Dlatego najmłodsi pacjenci w DENTestetica Kraków zawsze mogą liczyć na specjalne podejście, a nasz personel dokłada wszelkich starań, żeby gabinet dentystyczny stał się dla nich przyjaznym miejscem.

Dowiedz się więcej

Pierwsze leczenie stomatologiczne

Chociaż zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, czasem zdarza się, że konieczna jest interwencja lekarza. Stosowana przez nas nowoczesna technologia umożliwia całkowitą eliminację bólu, a także znacząco ogranicza zakres zabiegu u dzieci. Mało zaawansowane ubytki leczone są za pomocą ozonoterapii, metody bez konieczności borowania zębów. W sytuacji większych ubytków oraz przy bardziej skomplikowanych zabiegach, stosowane są specjalne leki oraz znieczulenie komputerowe. Obawa przed bólem to najczęstsza przyczyna stresów małych pacjentów. Ponieważ tradycyjne sposoby znieczulenia są dla dzieci mało przyjazne, stosujemy system znieczulenie komputerowego WAND STA® o wysokiej skuteczności, którego końcówka w niczym nie przypomina „groźnej” strzykawki z igłą. U najmłodszych, którzy bardzo boją się stomatologa i niechętnie współpracują z lekarzem, istnieje możliwość zastosowania sedacji wziewnej, czyli metody uspokajania przy użyciu małej dawki tzw. gazu rozweselającego. Ważne w procesie leczenia dzieci są także aspekty estetyczne. Możliwość wyboru koloru plomby to dodatkowa atrakcja, a także skuteczny sposób na odwrócenie uwagi od samego zabiegu.

Wizyty adaptacyjne

Organizowane w DENTestetica wizyty adaptacyjne dla dzieci, to spotkania, które mają na celu zapoznanie najmłodszych pacjentów z personelem naszego centrum oraz znajdującymi się w nim urządzeniami i narzędziami. W trakcie wizyty dzieci uczą się podstaw higieny jamy ustnej i oswajają się z nowym dla nich miejscem. Na zakończenie spotkania mały pacjent otrzymuje nagrodę za odwagę i zachętę do kolejnych spotkań.

Rentgen zębów u dzieci

Specjalna konstrukcja aparatu RTG stosowanego w DENTestetica Kraków, który emituje mocno zredukowaną dawkę promieniowania, pozwala na bezpieczne wykonywanie badań u dzieci i młodzieży. Ponadto, w celu uniknięcia narażenia na promieniowanie RTG najmłodszych, zamiast klasycznych prześwietleń wykonujemy również badanie specjalnym urządzeniem laserowym DiagnoPen. Jest ono szybkie, bezpieczne dla dziecka i oczywiście całkowicie bezbolesne.

Leczenie zębów mlecznych

Spotykane czasem przekonanie, że zębów mlecznych nie należy leczyć ponieważ i tak wypadną, jest całkowicie błędne i bardzo szkodliwe dla prawidłowego rozwoju uzębienia. Dbanie o higienę jamy ustnej należy wykształcać u najmłodszych jak najwcześniej, bo tylko dzięki właściwej pielęgnacji możliwe jest uchronienie się przed próchnicą i innymi chorobami jamy ustnej. Nieleczone ubytki zębów mlecznych powodują ich przedwczesne wypadanie i mogą skutkować wadami zgryzu oraz koniecznością skomplikowanego leczenia ortodontycznego w późniejszym wieku. Dlatego tak ważna szybka jest reakcja na najmniejsze oznaki choroby zębów czy dziąseł. Dzięki laserowemu urządzeniu DiagnoPen można rozpoznawać i wykrywać ubytki już w początkowej fazie ich powstawania, bez konieczności wykonywanie zdjęcia RTG  u dziecka. Wcześnie zdiagnozowane ubytki mogą być leczone bez borowania, za pomocą ozonu oraz intensywnej remineralizacji. Jeśli problem jest bardziej rozległy i wymaga klasycznego opracowania, stosowane jest znieczulenie komputerowe oraz wypełnienia dedykowane do leczenia mlecznych zębów, wydzielające duże ilości fluoru oraz dostępne w wielu atrakcyjnych kolorach. W razie konieczności usunięcia zniszczonego zęba mlecznego, w lukę po nim wprowadza się tzw. utrzymywacz przestrzeni dla zębów stałych, który znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia wad zgryzu.

Leczenie zębów stałych z niezakończonym w pełni rozwojem

Pierwsze stałe zęby wyrzynają się u dzieci około 6 roku życia. Są to zęby szóste za ostatnimi zębami mlecznymi. Powierzchnia żująca nowych zębów powinna zostać jak najszybciej zabezpieczona specjalnymi preparatami wydzielającymi fluor (tzw. lakowanie). Możliwa jest także dodatkowa ochrona poprzez lakier fluorkowy. W przypadku konieczności leczenia endodontycznego młodego zęba z niezakończonym procesem rozwoju, do wypełnienia stosuje się dedykowany preparat bioregeneracyjny, który aktywnie wspomaga rozwój korzenia.

Lakierowanie, lakowanie oraz lapisowanie zębów mlecznych i stałych

Lakierowanie polega na nanoszeniu mikro pędzelkiem przezroczystych lakierów fluorowych na powierzchnię zębów. Po około 48 godzin od zabiegu lakier ulega złuszczeniu, a zawarty w nim fluor wbudowuje się w tkanki zębów. Zapewnia to wzmocnienie szkliwa i zmniejsza jego podatność na próchnicę. Zalecane jest stosowanie lakierów zarówno na mlecznych, jak i stałych zębach. Lakowanie to zabieg wykonywany na świeżo wyrżniętych stałych zębach bocznych z nienaruszoną przez próchnice powierzchnią żującą. Polega na uszczelnianiu bruzd i szczelin za pomocą żywic światłoutwardzalnych lub bioaktywnych cementów wydzielających duże ilości fluoru. Możliwe jest także lakowanie powierzchni bocznych zdrowych zębów mlecznych. Lapisowanie jest zabiegiem przeznaczonym dla zębów mlecznych znacznie zniszczonych przez próchnicę, w sytuacji gdy nie jest możliwe założenie klasycznego wypełnienia ze względu na stopień uszkodzenia zęba. Polega na przesyceniu tkanek zęba substancją bakteriobójczą, która zatrzymuje proces rozwoju próchnicy.

Napisz do nas

Jesteśmy dostępni na Instagramie oraz Messengerze.

Zadzwoń

Aby umówić wizytę zadzwoń pod numer telefonu +48 887 05 05 01.

Wyznacz trasę

Klinika znajduje się na ulicy Kamiennej 21 w Krakowie w dzielnicy Stare Miasto. Dla pacjentów dostępny jest bezpłatny parking.

g

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipisicing elit, sed do eiusmod

Instagram